Forum

Temat: Zadanie na wakacje Nr 1 - wieże triangulacyjne.
Autor:Stanisław Wierzbicki
Data:2010-06-20 21:21:33

Treść:W czasach kiedy nie było satelit i GPS-ów, do celów kartograficznych budowano sieć punktów topograficznych do pomiarów metodą triangulacji, czyli obliczeń boków trójkąta na podstawie jednego boku i dwóch jego kątów. Nad tymi punktami stawiano wysokie wieże triangulacyjne, z których za pomocą teodelitu mierzono kąty pomiędzy 2 widocznymi dalekimi wieżami. W okolicach Radunia były 2 takie wieże, które runęły na początku lat 80-tych. Miejscowa ludność nazywała je majakami. Waszym zadaniem jest odnaleźć przynajmniej jeden punkt położony w lasku na granicy pól Radunina. Mieści sie on na wierzchołku najwyższej góry w Raduninie, obecnie częściowo rozkopanej na żwirowisko. Niedawno sprawdziłem, jego sygnatura tkwi w ziemi i jest dobrze widoczna. Widać również zbutwiałe szczątki wieży, nawet ułożone w jej były kształt. Może zamieścicie jakieś zdjęcia, nawet z telefonu komórkowego? Jako pomoc zamieszczam poniżej mapę z naniesionymi punktami.
Ten dalszy punkt znajduje się w Puszczy na granicy oddziałów 65 i 66, w odległości ok. 50 metrów od kamiennego słupka z takimi właśnie oznaczeniami. Dojazd rowerem jest bardzo dobry.

 

Mapa z naniesionymi punktami triangulacyjnymi (symbole trójkąta z kropką w środku). Obelisk z zadania Nr 1 jest naniesiony błędnie! Strzałka pokazuje prawidłowe położenie.

Sygnatura tego dalszego punktu triangulacyjnego. Skrót GUPK oznacza Główny Urząd Pomiarów Kraju, utworzony 30 marca 1945 r.

A to pozostałości wieży triangulacyjnej w Puszczy Knyszyńskiej (3 km od Radunina).

Tak wyglądała wieża triangulacyjna.

Autor:BB
Data:2016-09-23 19:26:00

Treść:Odpowiedź prawidłowa. Pola zasiane amarantusem wyglądają we wrześniu pięknie.Prawie 90% uprawy tej rośliny w Polsce znajduje się na Lubelszczyźnie. Zastanawiam się, czy nie zasiać tego zboża w Raduninie w celach typowo dekoracyjnych. Może by nie było takie okazałe jak te na zdjęciach, ale dodawałoby uroku jesiennemu ogrodowi. Dziś kupiłam chleb z dodatkiem amarantusa.

 

Autor:Botanik
Data:2016-09-23 18:43:00

Treść:

Czyżby szarłat wyniosły (amarant), uprawiany na Lubelszczyźnie?

 

Autor:B.B
Data:2016-09-23 07:15:00

Treść:Nie, to nie jest proso. W celu podpowiedzi mogę powiedzieć, że jego nazwa zaczyna się na literę A lub S. W Polsce bardziej znany jednak na literę A.

 

Autor:Botanik
Data:2016-09-22 20:03:00

Treść:Jak się nie mylę, jest to proso ((Panicum miliaceum L.) .

 

 
Wczoraj:336
Dziś:138